Apapi

Pro chytré telefony je dnes navigace a nalézání místa na mapě doslova hračkou

Www

Někteří uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android jistě ocení možnosti mapových podkladů a schopnosti navigace pomocí GPS modulu. Podmínkou je pouze povolení monitorování aktuální polohy mobilního zařízení.
Snad nejrozšířenějším, a možno říci, že i nejoblíbenějším nástrojem pro práci mobilní navigace, jsou Google maps. Jsou velice přehledné, vykreslení jednotlivých tras je jednoduché a především jednoznačné.
autíčko na mapě
Poskytují i aktuální dění v terénu, což ocení především řidiči motorových vozidel. Vývojáři aplikace od Google však nezapomněli ani na navigaci cyklistů nebo osob, které se pohybují pěšky, výstupní data se dají také zobrazit na chytrých hodinkách a telefon tak může klidně zůstat uschován v bezpečí batohu nebo kapsy. Do mapových databází byl také integrován jízdní řád autobusových linek MHD, vlaků a autobusových spojení i mimo městské zóny.
dopravní značení

Navigace a mapové podklady od společnosti Google stále vedou

Mapy a navigace od nejrozšířenějšího vyhledávače na světě pomáhají také řidičům jedoucím po frekventovaných silnicích, a když je včas hlášena např. zácpa v pomalu jedoucí koloně, navigace to zachytí a řidiče nasměruje na trasu objížďky. Šetří zkrátka řidičům nervy a čas a zbavuje je stresu.
Vnitřní databáze navigace obsahuje několik milionů zadaných dat v podobě umístění firem, obchodů, restaurací, hotelů, divadel, muzeí, hradů a zámků a dalších zajímavých míst, a co je poměrně precizně zvládnuto, jsou hlasové povely. Identifikaci přesného slovního výrazu podle vyřčeného slova nebo věty se společnost Google věnuje již více než deset let a dnes je tento způsob užívání navigace využitelný i pro osoby s drobnou vadou řeči. Navigace rozumí povelům i na rušných stanovištích, např. na křižovatkách se silným automobilovým provozem.
ruka na mapě

Mapové podklady obsahují:

  • Databázi s více než sto miliony dat v podobě nejrůznějších objektů a míst.
  • Mapy měst a trasy městské dopravy – týká se to zhruba tří tisícovek měst.
  • GPS modul pro navigování osob jedoucích automobilem, nebo pro cyklisty a pěší chodce.
  • Velmi přesné mapové podklady pro 220 zemí světa.