Apapi

Sociální sítě, aneb kolem čeho se točí svět 21. století

Www

Je to nemoc, či dokonce závislost? Zamysleme se, jak moc nás tyto sítě ovlivňují. Původní myšlenka jejich naprogramování byla ta, aby nám sloužily, nestáváme se v poslední době jejich otroky spíše my?
 
Facebook je „rozsáhlý společenský webový systém sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě.“ Založen byl 1. února 2004, internetovým podnikatelem a současným ředitelem této sítě, Markem Elliotem Zuckerbergem a jeho tehdejšími spolužáky a spolubydlícími z Hardvardovy univerzity.
·         Má 1,5 miliardy aktivních uživatelů.
·         Hodnota Facebooku je 500 miliard amerických dolarů.
·         Společnost má přes 10 tisíc zaměstnanců.   
 
Instagram. Aplikace zveřejněná 6. října 2010 Mikem Systromem a Kevinem Systromem slouží ke sdílení fotografií a videí. Společnost v roce 2012 odkoupil Facebook za 1 miliardu dolarů.
·         Hodnota Instagramu se za posledních 5 let vzrostla o neuvěřitelných 34 miliard dolarů.
 
Twiter. V roce 2006 americký podnikatel Jack Dorsey. Twitter má zhruba 250 miliónů aktivních uživatelů. I tuto síť se snažil odkoupit Facebook, toto jednání však bylo neúspěšné.
·         Slovo twitter znamená v překladu „cvrlikání“, „švitoření“ či „štěbetání“.
·         Nejvíce followerů mají v současné době Katy Perry, Justin Bieber, Lady Gaga a Barack Obama.
 
Snapchat. Aplikaci v červenci 2011 vyvinuli Evan Spiegel, Bobby Murphy a Reggie Brown. Slouží hlavně ke sdílení fotografií a videí. Je populární hlavně v USA. Po celém světě má více než 50 miliónů uživatelů.
·         Původně se Snapchat jmenoval Picaboo.
·         Maskot Snapchatu se jmenuje Tvář ducha Chillah, a to podle člena rapové skupiny Wu-Tang Clan – Ghostface Killaha.
 
Ano, jsou to skvělé prostředky ke komunikacemi, pomáhají nám, na druhou stranu nám ale škodí. U mladých lidí vázne normální komunikace a nahrazuje jí posílání fotek přes Snapchat. Pochválení hezkého trička či účesu nahradil “lajk“. Úsměv nahradil emotikon a místo hádky používáme bloknutí na Facebooku. Měli bychom se zamyslet. Ano, využívejme sociální sítě, ale nenechte, aby sociální sítě využívali a ovlivňovali víc.