Apapi

Kam s prutem?

Produkty

Dost bych se divil, kdybyste v životě neviděli ani jednou jedinkrát nějakého rybáře. Protože rybaření je u nás vcelku hojně rozšířená činnost, která se nejednou označuje třeba i jako sport, jakkoliv toho u ní člověk rozhodně moc nenacvičí. Spíše naopak.
Určitě už jste někdy zabrousili někam k vodě a viděli tam rybáře. Někdy postávajícího na břehu nebo přímo v proudu vodního toku s prutem v ruce, většinou ale spíše posedávajícího a majícího svůj prut, respektive pruty, pouze na dohled.
hromadné rybaření

Což je vlastně logické. Protože moderní pruty sice nejednou neváží tolik, kolik vážili jejich předchůdci z dob minulých, ale přesto není žádná legrace držet takový prut v rukou dlouho. A to ani tehdy, když se na háčku právě nebrání nějaký ten kapitální úlovek.
Držet prut je příjemné po nějaký kratší časový úsek, jenže pak to člověku začne vadit. A i ten sebezarputilejší „tichý blázen“ tak nakonec neodolá a svůj prut odloží.
A všimli jste si kam?
Jestli jste viděli rybáře s prutem položeným na holé zemi, byli jste spíše svědky unikátní situace. Protože tak se to nedělá. A to nejenom proto, že by se tím mohl prut odřít, což by byla minimálně u luxusních kousků za nekřesťanské peníze škoda.
rybaření na moři

Pokud rybář posedává na břehu nějaké té vodní plochy, zpravidla svůj prut opře o nějakou vidlici. Někdy koupenou, někdy pouze provizorně udělanou z jakékoliv rozdvojující se větve, která se u vody vesměs lehce najde. Taková vidlice se zapíchne do země, prut se o ni (nebo o ně – na jeden prut lze použít i dvě, aby se vůbec nedotýkal země) opře a je to odbyté. Tedy logicky jenom v případě, že je na místě taková zem, do níž lze něco zapíchnout – do balvanů byste vidlici nezabodli, ani kdybyste se snažili sebevíc.
Nevyhovuje-li rybáři tato možnost, lze k podepírání prutů používat i tripody, mechanismy se třemi nebo čtyřmi kovovými nohami v jednom centrálním bodě, na něž se osadí nosná vodorovná tyč pro umístění prutů a vše se kvůli stabilitě vhodně zatíží, nebo rod-pody, jež mají čtyři nohy a tudíž se tak snadno nepřevrátí. Do každého takového zařízení se vejde až pět prutů, to ovšem leda v případě, že chce člověk přijít o papíry, neboť u nás jsou vesměs povoleny maximálně dva pruty na rybáře.
rybářské náčiní

A je pochopitelné, že otázku řeší i rybáři na loďkách. Kteří nebudou logicky dělat do dna své bárky dírku na vidlici a zvolí nějakou rozumnější variantu.
Protože od držení prutu bolí ruce. A i když jsou rybáři tiší blázni, nejsou to takoví blázni, aby se zbytečně namáhali.