Apapi

Přivoňte si k pivoňce

Dům a zahrada

Pivoňky lékařské rostou ve formě bylin, anebo keřů. Svojí výraznou krásou, a dekorativností jsou vděčnou ozdobou snad každé zahrádky. Kromě oblastí severní polokoule je jejich výskyt také ve Středomoří. Pivoňky kvetou i na Kavkaze a v Číně. Ze Severní Ameriky pocházejí také dva druhy pivoněk.
pivoňky ve váze

Pivoňka v Řecku a Číně

Pivoňka je však také známá pro svoje léčivé účinky. Těch se využívalo již ve starověkém Řecku, ale také ve starověké Číně, kde o pivoňce a jejích léčebných účincích psali Čínští učenci již dvě stě let před naším letopočtem. Květy pivoňky lékařské se stále i dnes používají v léčitelství a ve farmacii. Mimo to se květy pivoňky dříve využívaly:
·         K výrobě parfémů.
·         Červeně kvetoucími pivoňkami se přibarvovaly sirupy. Semena pivoněk se využívala v Anglii během středověku jako koření k masu.
·         V dobách hladomoru některé národy z kořenů pivoněk připravovaly kaši.
růžová pivoňka

Pivoňky v dnešních zahradách

Dnes jsou pěstovány tři druhy pivoněk:
·         bylinné pivoňky
·         dřevité pivoňky
·         keřovité pivoňky
Bylinné pivoňky jsou rostlinky oblíbené pro jejich věčnou krásu. Mnoho lidí je považuje za nejkrásnější trvalky vůbec. Mezi ně patří Pivoňka lékařská.

Pivoňka bělokvětá

Ve druhé polovině osmnáctého století byla do Evropy přivezena z Číny pivoňka čínská, nebo také pivoňka bělokvětá. Tato pivoňka se stala brzy velmi oblíbenou, neboť nabízela nejrůznější odstíny růžové barvy, a byla mnohem větší než původní pivoňka lékařská.
 Mezi další druhy pivoněk patří také Pivoňka obecná, která pochází z Balkánu a Pivoňka tenkolistá.
zalévání květiny

Pěstování pivoněk

Tyto krásné rostliny by měly být pěstovány na stejném místě, kde mají dostatek slunce a kvalitní zahradní půdu bohatou na živiny. Pivoňky potřebují dostatečnou zálivku, ale přemokření jim také neprospívá. Když pivoňky vysadíme na pro ně vhodném místě, ponecháme je tam deset až patnáct let.