Apapi

Naučte se učit

Vzdělání

I když už jste ze školy dávno venku, i vám se asi občas stane, že se potřebujete něco naučit. Žijeme ale v uspěchané době, a tak nám na učení nezbývá moc času. Jak to udělat, abyste nad učením nemuseli strávit hodiny, a přece si pamatovali vše podstatné? Základem je kvalitní příprava, správné načasování a strategie, a samozřejmě také odměna na konci.
jablka na knihách
Příprava
Než se začnete učit, měli byste si sehnat všechny potřebné materiály a protřídit si je. Pokud se totiž budete muset v průběhu učení neustále zvedat a dohledávat ztracené papíry, popřípadě dokonce telefonovat o materiály známým či kolegům, tak se toho moc nenaučíte, a jen budete mrhat časem. Před samotným učením byste si pak měli materiály zběžně prostudovat, a vybrat si to podstatné. Doporučujeme místo zvýrazňovačů použít obyčejnou tužku, a zvýrazňovače si nechat na detaily. Dobrý nápad je také vložit si k místům, která se potřebujete naučit, záložky. Připravit byste si měli i místo, kde se budete učit. Vyberte si tiché, klidné místo s dostatkem světla, kde vám nebude ani příliš horko, ani moc zima.

Kdy se učit
I když je učení dost individuální, platí, že nejlépe se učí odpočatý mozek. Pokud si tedy můžete vybrat, učte se ráno a dopoledne. Aktivita lidského mozku je nejvyšší zhruba okolo desáté hodiny ranní, tak si na tu dobu můžete zkusit naplánovat složitější látku, a tu obtížnější si naopak nechat na dopoledne či brzké odpoledne. Naopak silně se nedoporučuje učení v noci, zejména pokud musíte ráno vstávat. Aby si mozek vše zapamatoval, potřebuje dostatek hlubokého spánku, tak mu jej dopřejte. Při učení si samozřejmě nezapomeňte dělat pravidelné přestávky. Jejich frekvence závisí na vás, ale zkuste pravidlo, že délka přestávky by měla být čtvrtinou délky učení. Tedy po dvaceti minutách učení pět minut přestávku, po hodině učení čtvrt hodiny pauza, a tak dál.
káva u učení
Jak se učit
Existují tři základní typy učení: sluchový, pohybový a vizuální. Lidé, co se nejlépe učí pomocí sluchu, by si měli látku opakovat nahlas, poslouchat ji z nahrávky, pokusit se ji vysvětlit někomu třetímu, a podobně. Lidem s pohybovým typem učení se doporučuje při studiu chodit, vytleskávat si učení do rytmu, nebo si materiály pustit do ucha při sportu. Lidé s vizuálním typem učení pak ocení grafy, tabulky, diagramy nebo třeba barevné tužky, prostě něco, co jim pomůže učení graficky roztřídit. Zkuste i trendy myšlenkové mapy.

Na konci každého učení, ať už test dopadne jakkoli, se pak nezapomeňte něčím odměnit.