Apapi

Dvakrát měř, jednou řež

Dům a zahrada

Pravidlo, které si můžete přečíst v názvu tohoto článku, platí dvojnásobně, trojnásobně i pětinásobně v každý moment vašeho života, ať už se jedná o rozhodnutí, jestli napsat komentář pod nějakou rozlícenou diskuzi na sociálních sítích, nebo se jedná o rozhodnutí finančního charakteru, které vás může poznamenat na dlouhé měsíce, ba i roky dopředu. Vždycky vše zvažte dvakrát, ideálně si přizvěte nějakou další osobu, se kterou rozhodnutí zkonzultujete. Více hlav, víc ví. Nebojte se svěřit kamarádovi (dobrému, kterému na vás záleží!) nebo třeba i rodiči či partnerovi. Vždycky se může stát, že něco přehlédnete a někdo další vám ukáže prstem na papír a řekne: „A hele! A co je tohle?“ a vy na to budete zírat jak smyslů zbavení a pomalu si budete nadávat, že jste něco takového neviděli před tím.

money-4961454_640

Ostatně stejně je to u rozhodnutí, jestli je dobrá hypotéka na rekonstrukci nebo si vystačíte s nějakou jednoduchou půjčkou, kterou si můžete sjednat například i u banky za výhodnějších podmínek a třeba i s možností předčasného splacení. Tady se musíte extrémně dívat nejen na podmínky, ale taky na samotnou dobu splácení, jak je ohodnocena a oceněna nemovitost. To všechno musíte mít pěkně srovnané v hlavě i na papíře, abyste do takového kroku mohli jít.

blockchain-3581920_640

Pakliže máte pochyby a to velké, nechoďte do toho. Pokud máte pochyby, vždycky je tam nějaká důvodná obava o to, že něco takového byste neměli dělat. A nenechejte na sebe tlačit, pakliže jste na váhách, vždycky se rozhodněte pro život bez dluhů, ale trošku složitější životní situaci. Ten dluh si totiž můžete udělat vždycky, ať už je léto nebo zima, teplo nebo mráz, prší nebo svítí slunko. Ale jakmile jej uděláte, už je za vámi a táhne se jako mlha ráno z lesa.

Pokud byste měli otázky, vždycky je lepší sdělit své obavy a zeptat se u někoho, kdo s něčím takovým má zkušenosti, případně se můžete konzultovat i u své banky, od které si chcete půjčit. Většina bankéřů je seriózních a jsou to taky lidi, pokud uvidí, že máte pochyby, neměli by vás do toho nutit.