Apapi

Dítě by mělo pracovat co nejdříve, aspoň trochu

Dům a zahrada

Nejmenší děti by měli uklízet své hračky
I malé batole už může být vedeno k tomu, aby si po sobě v pokojíčku uklízelo hračky. Zkuste ho při uklízení co nejvíce zábavně motivovat např. pojď, budeme házet lego do krabice. Kdo bude rychlejší, vyhrál! Uvidíte, jak rychle Vaše dítko všechny kostičky posbírá. Pokud se necháte zviklat a uděláte to opakovaně za něj, bude si to velmi dobře pamatovat. Už dvouleté dítko zvládne menší pracovní úkony v domácnosti. Může třeba odnést obal od sušenky do koše nebo Vám podávat prádlo z pračky. . Stačí když vydrží jen pár minut, důležité je, že si tento návyk časem upevní a nebude mu na něm připadat nic nezvyklého.
roztomilé holčičky.jpg
Předškolním dětem prospívá mít alespoň dvě povinnosti
Pětileté dítě můžete začít zaměstnávat trochu více, přece jenom už zvládnou spoustu věcí a začínají být víc a víc samostatní. Je dobré se s dítětem předem dohodnout na konkrétních pracovních úkolech. Můžete vybrat ze spousty domácích prací např. zalévání květin, utírání prachu v pokojíčku nebo můžou Vašemu domácímu mazlíčkovi dát čerstvou vodu nebo dosypat granule. Budou se tak učit odpovědnosti a zvýší si tím i sebevědomí. Vše předvádějte formou hry, vždyť práce může být legrace. Není důležité, že práce není udělána na sto procent, hlavní je, že se o ní dítě alespoň pokusilo a pomáhá Vám rádo.
batole před postýlkou.jpg
Školní děti veďte k samostatnosti
Máte-li doma puberťáka, který nechce doma nic dělat, řekněte rázně stop! Dítě ve školním věku, hlavně na druhém stupni, by si mělo samo uklízet svůj pokoj. Vysávání, utírání prachu nebo převlékání ložního prádla by mělo být pro starší dítě samozřejmostí. Nemusí to dělat každý den, stačí si dohodnout pravidla např. jednou za týden, je to jen na Vás. Také by si mělo zvládnout udělat svačinu do školy. Pokud budete děti vést k pracovním povinnostem co nejdříve, ušetříte si do budoucna spoustu nepříjemností a hádek. Vždyť práce k životu patří, tak se jí naučme dělat s radostí.