Apapi

Děti a finance

Finance

Tříleté dítě budeme asi těžko učit nějaké finanční gramotnosti. Ve chvíli, kdy dítěti začneme dávat kapesné, bychom se měli začít bavit i o základní informovanosti našich ratolestí o našem rodinném rozpočtu. Děti chtějí neustále nové hračky, oblečení, mobily, počítače nebo jezdit na dovolenou. Pokud dítě nebude mít nejmenší tušení, kolik může rodina maximálně měsíčně utratit, jeho požadavky se budou stále zvyšovat. Dítě můžete odměnit vy nebo jeho zaměstnavatel. Obzvláště teenagery přivýdělek velmi rádi ocení a přivítají. Jak ukázat dítěti svět financí, jak ho naučit hospodařit s penězi nebo jaké výhody by pro něj i pro Vás měla brigáda? Čtete dál a dozvíte se!
1500 eur v kapse

Jak dítě ukázat rodinný rozpočet?

Je to snadné. Pokud si ještě nevedete nějaké záznamy o tom, kolik toho za měsíc ,,projíte“, ,,prosvítíte“ nebo ,,projezdíte“, měli byste začít. Pokud zhruba alespoň nějakou část tušíte, dítě si zavolejte a vysvětlete mu, kolik utrácíte. Dokažte mu, že si nemůže neustále vymýšlet v co nejmladším věku. Jeho přání v pubertě by Vás jinak mohla dostat až do finanční tísně, ze které se budete dostávat velmi špatně.

Kapesné

Kapesné je asi ta nejlepší forma toho, jak naučit dítě hospodařit. Dítě má na týden omezený budget a je jen na něm, zda všechny peníze utratí hned v pondělí, nebo si je bude šetřit na něco jiného. Dítě pochopí důležitost peněz v životě. Je také potřeba výši kapesného moc neměnit, maximálně s narůstajícím věkem dítěte. Dítě si musí navyknout na určitý režim pravidelnosti, který ho následně bude čekat i v zaměstnání.

Brigáda

Pokud je Vašemu dítěti více než patnáct let, může se začít ucházet o vlastní výdělek. Takové nabídky jsou nejvyšší vždy o prázdninách, kdy si spousta zaměstnanců bere dovolenou ve firmě pak zaměstnavatel nikoho nemá. Sehnat brigádu nemusí být tak jednoduché, jak se zdá. Výdělek může být i dosti neúměrný vzhledem k výkonu. Pokud se Vaše dítě chystá podepsat smlouvu, rozhodně jdete s ním. Budete muset přidat podpis i zákonného zástupce. Dítě pak bude většinou dostávat peníze na účet.
 hliníkové mince
Dítě by tedy mělo být zasvěceno do rodinných financí co nejdříve, prospěje to jak Vám, tak i jemu.