Nové úsporné procesory od Intelu

Www

Intel se pochlubil se svými novými procesory. Jmenují se Pentium Silver a Celeron. Pentium, jak víme, vzniklo v roce 1993 při taktu od šedesáti megahertz až do dvou set. Pak přišlo Pentium MMX, Pentium Pro, číselná řada Pentií a nakonec Pentium Extreme Edition. A následoval Celeron, Atom, Core a Xeon. Mohl bych jmenovat i jednotlivé architektury, ale mám za to, že by to čtenáře spíše mátlo. Napíši tedy jen, že právě ty nejnovější jsou založeny na architektuře Gemini Lake. Také se nebudu věnovat mobilním, ale jen desktopovým řešením. Tak například Celeron bude taktovat až na 2,7 Giga, ale při tom ještě bude 700 Hertz na grafiku. Pentium Silver bude taktovat na stejné úrovni.
technický pcb
A kde je ta úspora? Tážete se velmi správě. Tak především jsou oba procesory určeny pro méně zátěžové stroje. Do domácnosti a tak. Takže úspora bude již při jejich pořizování. Bohužel, Intel asi cenu bude tajit až do prodeje, protože se mi ji nepodařilo dohledat. Ale ceny jim podobných se pohybují kolem padesáti až šedesáti dolarů. Budou také levnější proto, že ani jeden, ani druhý nemají hyperthreading.
A pozor, procesory jsou obdarovány novinkou. Ta se jmenuje LACE (Local Adaptive Contrast Enhancement) a má zlepšovat optické vlastnosti displejů.
Intel tak pokračuje v sérii nových procesorů, když nedávno také ukázal světu nová Pentia Gold, ovšem postavené na architektuře Kaby Lake. A také byly dražší, totiž od šedesáti čtyř dolarů až po sedmdesát pět.
procesor pc
Případné zájemce mohu odkázat na domovský web Intelu, kde již možná zveřejnili i ceny, v době psaní článku (15. 12. 2017) tam ještě uvedeny nebyly. Nebo jsem je přehlídl, o čemž pochybuji. Jsou tam také o hodně podrobnější informace, například o mobilních variantách procesorů.
Pokud tedy půjdete do obchodu pro nový stroj, nebo čistě pro procesor, určitě neuděláte s novými procesory od Intelu chybu.